Ders Tanımı

Merhaba!

Bu eğitimde A'dan Z'ye podcast konuşacağız. Podcast nedir, neden ve nasıl yapılır sorularına cevap vereceğim.

Podcast çekmenin en ucuz, en pratik yollarından en profesyonel haline; ev tipi stüdyo akustiğinden, profesyonel stüdyo akustiğine; bir arada ya da uzak mesafedeki konuşmacıların en kaliteli şekilde nasıl podcast kaydedebileceklerinden, podcast kayıtlarının montajına; podcast kapak görselinin tasarımından, video podcastlere kadar pek çok konuyu bu eğitimde anlatıyorum.

En önemlisi de podcast yayınlarının nasıl bir yayın ve dağıtım mantığına sahip olduğudur. Bu eğitimde tüm ayrıntılarını bulabileceksiniz.

--

Eğitimin İçeriği Hakkında Daha Fazla Bilgi İstersen:

Giriş & Teori Aşaması

Podcasti tanıyacak ve kısa tarihi hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Podcastin nasıl dinlenebildiğinden, neden podcast yayıncısı olmanız gerektiğine dair bilgiler edineceksiniz.

Konsept İçerik Hazırlama Aşaması

Podcast yayınlarının nasıl olması gerektiğini, podcast markası/topluluğu/ağı/ajansı kavramlarının ne demek olduğunu, kurgusal podcasti ve daha pek çok konuyu bu bölümde öğreneceksiniz. Podcast yayınlarında heyecan kontrolü, diksiyon geliştirme teknikleri ve konuklarınızla mülakat yapma teknikleri bu bölümde yer alıyor.

Akustik Düzenleme Aşaması

Düşük, orta ve yüksek bütçeli akustik düzenleme hakkında bilgi sahibi olacak, evinizde akustik düzenleme yapabilecek ya da sıfırdan bir stüdyoyu akustik olarak dizayn edebileceksiniz.

Kayıt Aşaması

Telefona kayıt, kablolu-kablosuz yaka mikrofonları, usb mikrofonlar, ses mikserleri, podcast mikserleri, ses kayıt cihazı ve ses kartları... Pek çoğunu uygulamalı olarak görecek ve size en uygun olana karar vereceksiniz.

Uzaktan Kayıt Aşaması

Uzaktaki insanlarla podcast kaydı yapmak için ideal çözüm yollarını öğreneceksiniz.

Kaydı Düzenleme Aşaması (Ses Montajı)

Ses montajının temelini anlayacak; Adobe Audition ve Audacity'de podcastinizi montajlayabilecek ve introlar hazırlayabileceksiniz.

Görsel Tasarım Aşaması

Tasarımın genel mantığını kavrayarak, temel kavramlarını öğrenecek ve podcastiniz için Adobe Photoshop'ta ya da Canva'da kapak görseli tasarlayabileceksiniz.

Podcast Yayınlama-Dağıtım Aşaması

- Hosting: Podcastinizi yayınlamak için ücretsiz Spotify for Podcasters (önceki adıyla anchor) platformu ve alternatifi olan diğer ücretli hosting platformlarını öğreneceksiniz.

- Yayınlama: Podcastinizin; Spotify, Amazon Music, Apple Podcasts, Google Podcasts ve daha pek çok platformda nasıl yayınlanacağını öğreneceksiniz.

Videocast Aşaması

Bu bölümde videocast kavramını ve Podcast yayınlarınızın Youtube'da nasıl yayınlanabileceğini göreceksiniz. Sesli içeriğin görselleştirilmesinde kullandığımız Premier Pro ve After Effects programları ile ücretsiz alternatiflerini öğreneceksiniz.

Diğer Bilgiler Aşaması

Podcast yayınlarınızın Wix ve Wordpress tabanlı bir web sitede nasıl yer alabileceğini anlayacaksınız.

Podcast yayınlarından nasıl gelir elde edebileceğinizi öğreneceksiniz.

What will i learn?

  • Podcast Yayıncısı, Podcast Editörü ve Podcast Uzmanı olacaksınız.
  • Kendi podcastinizi üretme konusunda motivasyon sahibi olacaksınız.
  • Podcastin kısa tarihini öğreneceksiniz.
  • Podcast Ajansı/Topluluğu/Ağı, Kurgusal Podcast gibi kavramları öğreneceksiniz.
  • Metine bağlı veya metinsiz konuşmanın farklarını ve inceliklerini öğreneceksiniz.
  • Diksiyonunuzu geliştirecek ipuçlarını öğreneceksiniz.

Gereksinimler

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar veya telefon sahibi olmak.
  • Adobe Programlarınız (Audition, Photoshop, Premier Pro, After Effects) olursa harika olur ama zorunlu değil! Ücretsiz alternatifleri eğitimde yer alıyor.

Gökmen Bekar

749.99₺

dersler

4

Yetenek seviyesi

Acemi

son kullanma tarihi

Ömür

İlgili kurslar